GTPL vs GTR vs GTClub (vs GT-Racing-cz)

Zakończone rywalizacje teamu GTPL.
Czempion
Moderator
PSN-ID: Czempion
Kontroler: DFGT
Numer_na_torze: 45

Re: GTPL vs GTR vs GTClub

Postautor: Czempion » 26 wrz 2013, 7:42

Ja jestem tylko na rezerwę, więc jak będzie wszędzie komplet to ładniej będzie, kiedy będą sami klubowicze ;)

I'm just reserve driver, so I think it would be better if only club drivers will compete, when every team will have got full squad.
https://www.facebook.com/lempartracing - Zapraszam do śledzenia moich poczynań za prawdziwym kółkiem!
GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 26 wrz 2013, 10:23

Dear guys, GTClub_XDado will take my place in race, so you will have 4 GTClub Drivers. :)
sebRem
PSN-ID: GTPL_sebRem sebRem
Kontroler: G29
Numer_na_torze: 96

Postautor: sebRem » 26 wrz 2013, 13:55

Ok Mamilo.
I almost forgot to tell you that this time there is no need to use the "two wheels on track" rule because its a street circuit. Cut as much as you want or can. ;)

Jako że wyścig będzie na torze ulicznym to zasada o dwóch kołach na torze nie obowiązuje tym razem. Możecie ścinać ile chcecie. :)
Czempion - chcesz jechać to jedziesz. Ciągle jeszcze nie wiadomo czy GTR będzie miał komplet osób.
GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 26 wrz 2013, 14:43

Ok, I will tell this to my mates: "Cut as much as you can to crash on the wall". :lol:
Czempion
Moderator

Postautor: Czempion » 26 wrz 2013, 21:49

Awaria internetu akurat w czasie kwalifikacji. Co próbowałem wejść do pokoju to albo nagle zrywało połączenie, albo nagle brak synchronizacji z hostem. Nic na to nie mogłem poradzić, bo diody na modemie nie świeciły tak jak powinny.

Przepraszam, ale to na prawdę nie było zależne ode mnie. Oraz to nie jest żaden spisek spowodowany kartkówką z historii ;)
https://www.facebook.com/lempartracing - Zapraszam do śledzenia moich poczynań za prawdziwym kółkiem!
CZARUŚ
Administrator
PSN-ID: GTPL_CZARUS
Numer_na_torze: 44
Kontaktowanie:

Postautor: CZARUŚ » 26 wrz 2013, 22:42

Szkoda Czempion, choć pewnie Gawron jest zadowolony ;) , bo wygrał wyścig :!:
Pełno było fajnego ścigania. Darek dopiero trzeci, bo miał przygody na początku.
Zdaje się, że Włosi trenowali na szybkim zużyciu.
Dla mnie wspaniałe ściganie z Zoli78 - thanks Zoli for race.
Link do wyścigu - http://sendfile.pl/64893/PS3.zip.
Załączniki
RACE7.jpg
RACE7.jpg (68.25 KiB) Przejrzano 3125 razy
oldboy1957
Moderator
PSN-ID: oldboy1957 GTPL_oldboy1957
Kontroler: pad
Numer_na_torze: 46

Postautor: oldboy1957 » 26 wrz 2013, 23:17

Graty panowie, piękny wyścig i dużo walki. Jak tak na szybko obejrzałem powtórkę to chyba tylko ja nie złapałem żadnego uszkodzenia, choć było blisko jak fabrirock leciał w mój bagażnik :) Jestem zadowolony z miejsca i z punktów dla naszych węgierskich przyjaciół :)
Gawron to szatan i nawet bez kół latał poniżej 1.35,000 :D
Załączniki
Zdjęcie0425.jpg
Gawron88
Moderator
PSN-ID: GTPL_Gawron/Gawron88
Kontroler: G27
Numer_na_torze: 88

Postautor: Gawron88 » 27 wrz 2013, 0:29

Szczesliwie udalo sie nam uzyskac dobry wynik,ale poczatek byl fatalny zarowno dla mnie jak i dla Darka,ktory to stracil na poczatku duzo sekund bo zablokowal mu sie gaz i nie mogl ruszyc.Ja juz na 2 okrazeniu pocalowalem bande i to soczyscie rozwalajac sobie kolo po kilku kolkach walnalem drugie do pary i jakos trzymalem sie za SHfun i Circo,a zaraz za mna byl Dado.Siadla mi troche psychika bo 3ech Wlochow z wysokiej polki-pomyslalem sobie ze zrobia ze mnie kukle do bicia.Zaraz wywalilo Circo i zostalo ich 2och i ja "bez kol" z przodu.
W okolicach 9 okrazenia zaczalem wyraznie tracic tempo bo z powodu uszkodzen zjadlo mi opony i na 10 zjechalem do pitu bo zal bylo patrzec na czasy jakie robilem.Zmiana strategi z 1 na 2 pit.Niestety na 17 czy 18 okrazeniu znow uderzylem w bande soczyscie,tak ze kierownice wygielo porzadnie wiec jakos doczlapalem sie do pit na 20 okrazeniu i dalej musialem jechac do konca tracac mozliwosc zyskania kilku/kilkunastu sekund na 2 pitowej strategii.
Jednak zalapalem rytm i tempo mialem takie az sam sie dziwilem,a opony schodzily tak powoli,ze myslalem ze sie gra zawiesila i nie zuzywa mi ich xD
Wlosi trenowali na szybkim zuzyciu,jednak na zyzyciu normalnym gra podaje ile trzeba zalac i wystarczy kliknac ok :D,oni jednak wlali pare litrow za duzo xD

Thanks guys for such good race and see You soon ;).Sad that Circo,Adam and Czempion was disconeted ;/
Volenti non fit iniuria

http://www.youtube.com/watch?v=BL8ZeEKFUno - Mistrzostwo swiata.
GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 27 wrz 2013, 9:40

This time GTPL and GTRH had Mamilo as an ally. I wrongly told to my mates that the consumption of oil and tires would have been "Fast" instead of "Normal".

This thing has erased their tests and ruined their races. I'm a f***ing genius/idiot! :lol:

Compliments to Gawron for the winning from me and my mates, especially from the disconnected Circo! ;)
GTPL_Lubek7
PSN-ID: GTPL_Lubek
Kontroler: G 27
Numer_na_torze: 7

Postautor: GTPL_Lubek7 » 27 wrz 2013, 15:20

Widze Panowie ze tym razem sie powiodlo i to mi sie podoba :D

Fajne wiadomosci i tak bardzo sie ciesze i oczywiscie gratuluje wszystkim uczestnikom i najbardziej niezwyciezonemu Gawronowi ,oby tak dalej ,mysle ze trzeba sie dobrze przygotowac i beda efekty.

Graty raz jeszcze :)
Darek
PSN-ID: GTPL_Darek
Numer_na_torze: 74

Postautor: Darek » 27 wrz 2013, 20:00

Witam :)
Wyścig udany choć myślę że mogło być troszkę lepiej.Kwalifikacje pojechałem na P1 z czasem 1.35.098.Przy starcie do wyścigu to do tej pory nie mam pojęcia
co się stało.Na powtórce wygląda to na falstart ale przecież kontrolowałem wszystko a mimo to mnie zblokowało.I w ten oto sposób z P1 zrobiła się ost pozycja.
Powiedziałem sobie że teraz to trzeba zrobić ile się da i wywalczyłem 3miejsce.
Podziękowania dla SebRema za bdb organizacje.Gratulacje dla Gawrona który jest coraz szybszy i pewnie znowu jak za starych dobrych czasów będę go gonił :)
Pozdro i do następnego :) Thank you for the race guys and see you soon :)
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 27 wrz 2013, 20:05

Mamilo,fundamental fact is You did mistake but Your mates should knew another fact,that at normal consumption GT5 sugest how many liter you need to refuel xD :D and this work very well and very precised:D
And one more - if u practice at faster consumption automaticly u learn better how to care about the tires ;)

So this is not entirely Your fault,but your mates had the right to call You gay as they did :lol:

Send cheers to Circo from me.Im realy woried that disconect.PD servers do not work well that they cause 3 people was dis.

Dzieki Lubek,ale z tym niezwyciezonym to pojechales po bandzie lol.
Volenti non fit iniuria

GTPL_Lubek7

Postautor: GTPL_Lubek7 » 28 wrz 2013, 8:11

Gawron88 pisze:Dzieki Lubek,ale z tym niezwyciezonym to pojechales po bandzie lol.

No tu chyba nie ma dwoch zdan ,ze wtym wyscigu byles niezwyciezony , a to trzeba przyznac nie lada wyczyn :) mysle tez ze to Twoj tor na ktorym sie dobrze czujesz i poza tym jedziesz coraz lepiej i tak trzymac ,do przodu i bedzie lepiej :) a Darka to napewno jest w tej chwili ciezko zlapac ,ale fajnie bo trzeba sie uczyc od tych lepszych.

Pozdrowionka mysle ze nasteonym razem pojade ;)
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 28 wrz 2013, 13:50

Tak Tokyo lubie i sie dobrze czuje na nim choc zdecydowanie lepiej czuje sie na odwroconym :)
Volenti non fit iniuria

sebRem

Postautor: sebRem » 28 wrz 2013, 17:20

Gratulacje chłopaki, świetny rezultat. Widać zmotywowałem Gawrona do szybkiej jazdy ;)
Próbujemy zrobić kolejny wyścig za miesiąc?

Thanks guys for the race. I see that this time due to disconnects every team had 3 drivers :)
We are gonna try to do another race next month?
Mamilo - dont worry it happens. You only betrayed your teammates and made our life easier. I wonder what they will do to you for that. :D ;)
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 28 wrz 2013, 19:53

Seb tak zmotywowales ,ale nie gadka,a tymi swoimi notorycznymi 1;34,9 xD.No i posluchalem sie zeby nie jarac :D

A wyscig pewnie,ja sie pisze :P

We defintly should race agian next month :D
Volenti non fit iniuria

GTPL_Plotnik
Moderator
PSN-ID: GTPL_Plotnik
Numer_na_torze: 1
Kontaktowanie:

Postautor: GTPL_Plotnik » 28 wrz 2013, 22:11

A czy jest szansa, aby go rozegrać w dniu kiedy będę mógł pojechać z Wami?
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 29 wrz 2013, 10:56

Podaj jaki to by byl dzien,pamietaj o tym ze ma to byc za okolo miesiac.I zaraz puscimy zapytanie :)
Volenti non fit iniuria

GTClub_Circo
PSN-ID: GTClub_Circo
Kontroler: DFGT modded with G27 pedals

Postautor: GTClub_Circo » 30 wrz 2013, 10:24

Hi Dear guys :)

It was a really pleasure to race... 10 minutes with you :D LOOOOL

It could be a really nice race for me, since i was concentrated and knew that the suggestion from GT about the fuel was correct, but the internet fucked me :D.
But you have to know that we always race with "fast consumption" and we are not used to trust the GT suggestions about fuel.
Anyway..it was a little Mamilo fault and a little our fault. The main problem, in my mind during the race and qualification, was that i didn't know if the normal consumption could let me race with only one stop or if i had to stop twice.. and i think my mates had the same problem too.
So many crashes of my mates were caused by these distractions. During the race is not funny to think about the strategy, expecially in a track like this :D

Anyway, about my race:
I lost the chance to make the pole because i changed my tires twice in qualification (i didn't notice the normal consumption till the last five minutes) and i miss the last chance because the time finished during my best lap (i was at - 0,360 in the last sector).
This time i was very excited for the race 'cause the last one (@ Motegi) Daraq was really unreachable and this was my revenge :D :D
I started fourth and it was a good position for me, i was confident about my laptime.

Daraq got false-start penalty so my teammate Shfun passed first and i was third behind Gawron.
At lap two i managed to overtake Gawron at first curve (sorry Gawron but i really like that overtake on the outside of the curve <3, i like "stuntmen overtakes" :P, and i have to thank you for the correct behavior. You could push me on the outside, near the walls, to keep your position but you didn't <3 ) when he tried to overtake SHfun on the main straight thanks to his slipstream but they had to brake a little earlier.
Then my race lasted another 3 laps (i think) in which i was getting closer to my teammate, i was faster and i wanted to overtake him to carry him to a faster rhythm with the target of escaping from Gawron that was really fast and dangerous behind me ;)
But at lap 6 or 7 a little frame slowing made me touch a guardrail and 20 seconds later i was disconnected :'( :'( :'(

I hope we will race again very soon... it was a really exciting race thanks to the high level of every driver on the track :)

Thanks guys :)
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2013, 13:02 przez GTClub_Circo, łącznie zmieniany 1 raz.
GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 30 wrz 2013, 10:56

So, that's my reputation in Poland and Hungary: I'm a poor gay. Great, years of work too keep the GTClub at high level and my mates say i'm gay when i'm not online with them...

Good to know! ;)

A you said, it's not my fault if they dont' know maths and GT. :)
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 30 wrz 2013, 16:41

Hehehe,Mamilo they called gay everybody and We have blast of fun :D

Circo my qualification was bad too.only first lap with whole tank of fuel result 1;35,187 and it was great but later i feel distract for some reason and didnt hit my 34,xxx. when i burn some fuel of.
In the race I hit my right wheel,and soon after that left,so i Was happy that i can hold on behind You and SHfun.on lap 12 I needed to change strategy from one to 2 pit strategy and even that must be changed later for mixed strategy,that is shorter stints and one long 19 laps.

Thanks once again,and we can get started for next one.I think now Italy choose car and track so we wait for Your choice and list of drivers ;)
Volenti non fit iniuria

Czempion
Moderator

Postautor: Czempion » 30 wrz 2013, 17:13

GTClub_Mamilo pisze:So, that's my reputation in Poland and Hungary: I'm a poor gay. Great, years of work too keep the GTClub at high level and my mates say i'm gay when i'm not online with them...

Good to know! ;)

Reconstruction of dialog during quali session:

- GTClub_shfun: is it fast consumption?
- Gawron: no, normal
- GTClub_shfun: mamilo gaaaaaaay

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Btw. Not only me had got troubles with internet connection. I have a VERY bad luck at last times (maybe I have a curse?). I practiced to this race more than earlier and I thought I can get a good result... This time I lost with my internet :(
GTClub_Circo

Postautor: GTClub_Circo » 30 wrz 2013, 20:01

Me too Czempion :( ... soon we will got our revenge :)
sly89
PSN-ID: GTR_GabeszLac_HU
Kontroler: DS3
Kontaktowanie:

Postautor: sly89 » 02 paź 2013, 22:35

Congratulations guys! :)

I hope PD will fix the online part of the GT6.

poor Mamilo! :D dont worry, everybody make mistakes ;)
sebRem

Postautor: sebRem » 03 paź 2013, 13:48

Czempion pisze:
GTClub_Mamilo pisze:So, that's my reputation in Poland and Hungary: I'm a poor gay. Great, years of work too keep the GTClub at high level and my mates say i'm gay when i'm not online with them...

Good to know! ;)

Reconstruction of dialog during quali session:

- GTClub_shfun: is it fast consumption?
- Gawron: no, normal
- GTClub_shfun: mamilo gaaaaaaay

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

I lol-ed and then i lol-ed again :lol:

I see Sly finally wrote something after the race. So are we gonna do another one this month? If so than its GTClubs turn to choose car and track.
sly89
Kontaktowanie:

Postautor: sly89 » 06 paź 2013, 20:12

sebRem pisze:...I see Sly finally wrote something after the race. So are we gonna do another one this month? If so than its GTClubs turn to choose car and track.

Ok, but i can't guarantee a fix number of racers, because we have very little number of players in our forum's races too.
GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 09 paź 2013, 15:48

In Italy, some restaurants sells Coke from europe instead from Italy (cause of much cost of "italian" coke).
So today, I had a coke like this. I tought: which language is this? Maybe Polish? so I look in Translate in what it means, and yes, here I am to share it with you, brothers! :D

Oh BTW, for next race: you can/want have it or will we wait GT6? :D
Załączniki
Foto 09-10-13 15 45 13.jpg
Foto 09-10-13 15 45 13.jpg (132.22 KiB) Przejrzano 2641 razy
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 09 paź 2013, 18:29

We want have it :D brother :D
Volenti non fit iniuria

sebRem

Postautor: sebRem » 09 paź 2013, 22:17

I think its better to wait for gt6 now because there arent many people that want to race. So lets suspend these races for a while ok?
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 10 paź 2013, 6:39

Maybe SebRem you right,besides we gonna have some racing with GTclub anyway in GT500.
Volenti non fit iniuria

GTClub_Circo

Postautor: GTClub_Circo » 10 paź 2013, 10:12

Your choose guys.. i've spent the last month organizing this GT500 Championship (and everyone of you who wants to drive in the championship can subscribe: 10 races, every wednesday, HONDA Arta NSX stock -> start 16 october).
We would like to see more GTPL there :P

In this way i assured some challanging races till the end of the year (till the arrive of GT6).. and then we will se what happens :)
GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 11 paź 2013, 9:39

As you said, ok for suspending races until GT6. Let's take part to the open Championship HONDA Arta NSX stock and see you again in December! :D
sebRem

Postautor: sebRem » 12 paź 2013, 22:01

Ok then. So were gonna wait for gt6. :)
W takim razie te wyścigi na razie są zawieszone do czasu ukazania się gt6. Może wtedy będzie więcej chętnych do jazdy.
Jak by co to Włosi startują z serią gt500
viewtopic.php?f=31&t=2047
CZARUŚ
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: CZARUŚ » 09 lis 2013, 13:09

Happy Birthday Sly89 (GTR_GabeszLac_HU ) :macha:
sly89
Kontaktowanie:

Postautor: sly89 » 03 gru 2013, 11:38

GTPL_CZARUŚ pisze:Happy Birthday Sly89 (GTR_GabeszLac_HU ) :macha:

Thank you very much CZARUS! :) :ok:

Sorry for the late reply.

So, the GT6 is coming this week. Are you, Guys excited about the release?
I'm wondering, how lovely game will it be.

See you soon!

PS: the new forum style looks great! :ok:
CZARUŚ
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: CZARUŚ » 03 gru 2013, 12:26

Thank you - to see in GT6 - maybe on the moon? :jwink:
GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 21 sty 2014, 14:33

- Toc toc
- Who is at the door?
- It's your stupid Italian friend Mamilo! :) What's up guys?

Are you still playing GT6? Do you want to have a Race with us? :)

My congrats for your new Site skin: pretty and fascinating!
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 21 sty 2014, 21:22

Hello Mamilo!:) Yep ,We still playing GT6 but amount of bugs installed in game is scary ;/

You know that if i can im always gonna race with GtClub or GTRH.

Chetny:
1. GTPL_Gawron
2.
3.
4.

We'll see how many driver we gonna have,so wait a bit and follow that list :D
Volenti non fit iniuria

CZARUŚ
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: CZARUŚ » 21 sty 2014, 22:20

Chętni do wyścigu:

1. GTPL_Gawron
2. GTPL_CZARUS (stały rezerwowy)
3.
4.
sebRem

Postautor: sebRem » 21 sty 2014, 22:26

Hi Mamilo.
GTClub_Mamilo pisze:- Toc toc
- Who is at the door?
- It's your stupid Italian friend Mamilo! :)

Its been a while but after all that time i think you have learned a thing or two by now. ;) :D
We are gonna see how many want or can race. Are we gonna wait for Sly to show up and see if they also want to race again?

Chętni do ponownego ścigania się z GTClubem niech się wpisują.
GTPL_Lubek7

Postautor: GTPL_Lubek7 » 22 sty 2014, 9:58

Chętni do wyścigu:

1. GTPL_Gawron
3. GTPL_Lubek
4.
GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 22 sty 2014, 10:40

sebRem pisze:Hi Mamilo.
GTClub_Mamilo pisze:- Toc toc
- Who is at the door?
- It's your stupid Italian friend Mamilo! :)

Its been a while but after all that time i think you have learned a thing or two by now. ;) :D

There is a very popular Italian proverb which translated says: "It's better late than never!" :lol:

Of course, let's wait if Sly & company want/can join our friendly night! :)
GTPL_tomwek61
PSN-ID: GTPL_tomwek61/tomwek1961
Kontroler: T500RS+TH8A ; DS3
Numer_na_torze: 61

Postautor: GTPL_tomwek61 » 22 sty 2014, 11:18

Chętni do wyścigu:

1. GTPL_Gawron
3. GTPL_Lubek
4. GTPL_tomwek61
5.
Obrazek
GTPL_Plotnik
Moderator
PSN-ID: GTPL_Plotnik
Numer_na_torze: 1
Kontaktowanie:

Postautor: GTPL_Plotnik » 22 sty 2014, 15:59

When will be this race?
oldboy1957
Moderator

Postautor: oldboy1957 » 22 sty 2014, 17:06

Chętni do wyścigu:

1. GTPL_Gawron
3. GTPL_Lubek
4. GTPL_tomwek61
5. GTPL_oldboy1957
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 22 sty 2014, 18:05

GTPL_Plotnik pisze:When will be this race?

Zwykle bylo w Czwartki raz na miesiac.
Volenti non fit iniuria

GTPL_Lamran
PSN-ID: GTPL_Lamran
Kontroler: G25
Numer_na_torze: 76

Postautor: GTPL_Lamran » 22 sty 2014, 18:34

Chętni do wyścigu:

1. GTPL_Gawron
3. GTPL_Lubek
4. GTPL_tomwek61
5. GTPL_oldboy1957
6. GTPL_Lamran
Darek

Postautor: Darek » 23 sty 2014, 22:28

Chętni do wyścigu:

1. GTPL_Gawron
3. GTPL_Lubek
4. GTPL_tomwek61
5. GTPL_oldboy1957
6. GTPL_Lamran
7. GTPL_Darek
sly89
Kontaktowanie:

Postautor: sly89 » 27 sty 2014, 17:47

Hi guys!

Sorry for the late reply, i think that there are players from us, who's want to race.
I ask them, if there is some place for us. (If i ran out of time, it's my fault)

See you soon! :)
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 28 sty 2014, 7:09

No problem ,we,ll wait.
Volenti non fit iniuria

GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 28 sty 2014, 10:27

Gawron88 pisze:No problem ,we'll wait.

I'm with Gawron! :jlaugh:
oldboy1957
Moderator

Postautor: oldboy1957 » 28 sty 2014, 18:31

GTClub_Mamilo pisze:I'm with Gawron!

So you abandoned me, and now you're together with Gawron ??? I will not forgive you !!! Traitor !!! :jcry: :jlaugh:
sly89
Kontaktowanie:

Postautor: sly89 » 28 sty 2014, 21:11

Thanks guys, i will report the racers number as soon as possible.

oldboy1957 pisze:

So you abandoned me, and now you're together with Gawron ??? I will not forgive you !!! Traitor !!! :jcry: :jlaugh:

:jshocked: :jgrin:
GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 29 sty 2014, 10:22

oldboy1957 pisze:

My dear, I'm soooooooo sorry... I didn't mean, I won't, I... I... oh no... :jcry:
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 29 sty 2014, 12:59

Oldboy,its probobly U R so old and He wanted younger model :D
Volenti non fit iniuria

oldboy1957
Moderator

Postautor: oldboy1957 » 29 sty 2014, 18:32

GTClub_Mamilo pisze:My dear, I'm soooooooo sorry... I didn't mean, I won't, I... I... oh no...

I understand, you were drunk, etc. Well, if you gonna take me for a week to Capri, then I forgive you. Maybe :D

Gawron88 pisze:so old and He wanted younger model

Younger model ? Gawron, old models are the best. Matche GT5 to GT6 :D :twisted:
GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 30 sty 2014, 15:25

oldboy1957 pisze:
GTClub_Mamilo pisze:My dear, I'm soooooooo sorry... I didn't mean, I won't, I... I... oh no...

I understand, you were drunk, etc. Well, if you gonna take me for a week to Capri, then I forgive you. Maybe :D

Gawron88 pisze:so old and He wanted younger model

Younger model ? Gawron, old models are the best. Matche GT5 to GT6 :D :twisted:

Capri?!? Do you know how much does it cost one night in a B&B??? :)

By the way, I'm agree with you: experience is better than talent, also when laid... :lol: :lol:
oldboy1957
Moderator

Postautor: oldboy1957 » 30 sty 2014, 16:46

GTClub_Mamilo pisze:Capri?!? Do you know how much does it cost one night in a B&B???

My dear, you have to pay for mistakes :D
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 01 lut 2014, 17:33

Old gigolo xD
Volenti non fit iniuria

sly89
Kontaktowanie:

Postautor: sly89 » 03 lut 2014, 16:11

Hi guys!

I asked my mates, and we haven't got enough players, thanks to the little free time, and some of them participate in the Hungarian GT Championship.

I'm so sorry for that, but we can't take part in this race. :oops:

Good luck for you guys, i hope, maybe next time we have more player.
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 12 lut 2014, 6:46

Chętni do wyścigu:

1. GTPL_Gawron
3. GTPL_Lubek
4. GTPL_tomwek61
5. GTPL_oldboy1957
6. GTPL_Lamran
7. GTPL_Darek

What about that racing?

And why there's no SebRem on that list?
Volenti non fit iniuria

sebRem

Postautor: sebRem » 12 lut 2014, 21:22

Why should i be on that list Gawron?? :)
We can do that race but without GTR for now Mamilo.
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 12 lut 2014, 23:18

Because U came back!!! :D
Volenti non fit iniuria

sebRem

Postautor: sebRem » 13 lut 2014, 21:43

I'm back but not yet for online racing. :) And for now i dont have much time even to play offline in GT6.
norbi_10
PSN-ID: norbi_10

Postautor: norbi_10 » 14 lut 2014, 15:09

Guys why do You speak english? ;)
sebRem

Postautor: sebRem » 14 lut 2014, 17:39

Thats why:
Gawron88 pisze:And why there's no SebRem on that list?

Gawron started it in english and i just played along with him. ;) :lol:
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 14 lut 2014, 20:24

Should We switch to Bulgarian? :lol:

Thx for info Seb.
Volenti non fit iniuria

norbi_10

Postautor: norbi_10 » 14 lut 2014, 23:14

I prefer not, my bulgarin is very very poor.:eh:
Ok so never mind, we stay with english :jgrin:
GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 17 lut 2014, 12:51

It's a pity that GTRH won't partecipate...

So, a race with only GTPL and GTClub drivers.

You're already 7 people, may GTClub can have 5/6 drivers! Is it ok for you?
sebRem

Postautor: sebRem » 17 lut 2014, 16:49

Yes, its ok for us. You choose car, track, rules and other stuff for this race, ok Mamilo? :) And date for the race should be about a month from now??
GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 17 lut 2014, 17:15

Excellent SebRem. I hope to have 6 people who can drive (me unfortunally can't drive: now i live with my wife in our new house and we haven't Internet connession).

For the date, what do you think about 6th of March? It's a thursday!
For the race, ww saw a bad glitch during pit stop, so is ok for you to NOT have obligatory Pit Stop? :)
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 18 lut 2014, 4:35

I think we should race without pit stop ;)
Volenti non fit iniuria

sebRem

Postautor: sebRem » 18 lut 2014, 17:16

Mamilo proponuje, aby wyścig odbył się 6 marca, i był bez pit stopów. Pasuje wszystkim data i jazda bez pitu?
oldboy1957
Moderator

Postautor: oldboy1957 » 18 lut 2014, 18:32

Data pasuje.
Jeśli chodzi o pitstopy, to z dotychczasowych doświadczeń można stwierdzić że w autach nie wyścigowych i bez dodatkowego tuningu pitstopy działają normalnie i można stosować ciężkie uszkodzenia, bo nikt nie straci przez wcześniejszy wjazd do niedziałającego pit na naprawę uszkodzeń. W innych samochodach nadal po wyjeździe z pit traci się 1,5 - 2,5 sek na okrążeniu więc jazda bez pit byłaby najodpowiedniejsza.
norbi_10

Postautor: norbi_10 » 18 lut 2014, 20:45

Old w piatek wydawalo mi sie ze mimo wszystko po pit stopie tempo troche spadlo, nie bylem juz w stanie zejsc ponizej 1.04, srednio 0.3- 0.4 sec. :)
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 18 lut 2014, 21:08

Gustaw takze pisal,ze pit stopy sa zepsute choc wczesniej twierdzil ,ze ok.

Jesli zwyklem autem no tuning bedzie sie tracilo 0,5-1 sek to nie ma problemu.Mozna jechac z pitem.Kazdy wie wtedy jaka strategia jechac,pierwszy stint w opor a dalej kazdy bedzie troszke tracil.

Jak ktos zlapie uszk. i wczesniejszy pit to straci wiecej.MI ogolnie Czwartki nie leza,ale jak godzina bedzie wczesna np 19 to zaden problem.

W piatki zawsze mam trasy i musze rano wstawac.
Volenti non fit iniuria

GTPL_tomwek61

Postautor: GTPL_tomwek61 » 18 lut 2014, 22:53

:( 6 marca odpadam , pracuję.
Obrazek
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 22 lut 2014, 12:22

To jak ,kto jedzie,czwartek 6 marca?

1. GTPL_Gawron
Volenti non fit iniuria

sebRem

Postautor: sebRem » 22 lut 2014, 13:08

Trochę za mało czasu dał nam Mamilo na przygotowanie się do tego wyścigu, a przecież nawet jeszcze nie znamy auta ani trasy. Może zmienić datę na np: 13 lub 20 marca. Co wy na to?
CZARUŚ
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: CZARUŚ » 22 lut 2014, 14:21

Skład na wyścig

1. GTPL_Gawron (6 marca)
2. GTPL_CZARUS (każdy termin)
3.
GTPL_Lubek7

Postautor: GTPL_Lubek7 » 22 lut 2014, 14:52

Skład na wyścig:

1. GTPL_Gawron (6 marca)
3. GTPL_Lubek ( tylko zeby nie bylo zmiany terminu ,bo pewnie musze sie urwac z pracy ,
poźniejszy termin chyba lepszy ,bo trzeba sie jakos przygotować),
4.
GTPL_tomwek61

Postautor: GTPL_tomwek61 » 23 lut 2014, 17:13

Skład na wyścig:

1. GTPL_Gawron (6 marca)
3. GTPL_Lubek ( tylko zeby nie bylo zmiany terminu ,bo pewnie musze sie urwac z pracy ,
4. GTPL_tomwek61 (13;20 marca)
Obrazek
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 24 lut 2014, 6:17

Skład na wyścig:

1. GTPL_Gawron (kazdy termin)
Volenti non fit iniuria

Darek

Postautor: Darek » 24 lut 2014, 9:29

Skład na wyścig:

5. GTPL_Darek (13;20 marca)
oldboy1957
Moderator

Postautor: oldboy1957 » 24 lut 2014, 18:43

Skład na wyścig:

5. GTPL_Darek (13;20 marca)
6. GTPL_oldboy1957 (każdy termin)
sebRem

Postautor: sebRem » 24 lut 2014, 19:55

GTPL_Lubek7 pisze:Skład na wyścig:

1. GTPL_Gawron (6 marca)
4.

To się Lubek zdecyduj. Żeby nie było zmiany terminu czy późniejszy termin lepszy?? :)

Mamilo, what about the race details? And could we do the race on the 13 of march because theres not much time left for training.
GTPL_Lubek7

Postautor: GTPL_Lubek7 » 24 lut 2014, 22:36

Dla mnie termin jest obojetny ,oby jeden i bez zmian , w pracy nie moge co pare dni cyrkowac ;)
GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 25 lut 2014, 9:34

sebRem pisze:
GTPL_Lubek7 pisze:Skład na wyścig:
Mamilo, what about the race details? And could we do the race on the 13 of march because theres not much time left for training.

I'm really sorry for my late. I found 6 drivers ready to run; please wait until tonight and you will have Race Details.

Ok for delay this in 13 of March! ;)
sebRem

Postautor: sebRem » 25 lut 2014, 20:11

Mamilo zgadza się aby wyścig odbył się 13 marca jak by co. Moim zdaniem to dobry termin bo nie znamy przecież jeszcze ani trasy ani samochodu do tego wyścigu.
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 25 lut 2014, 20:36

No problem. we're wating on track/car rules/spec.
Volenti non fit iniuria

GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 26 lut 2014, 9:43

Gawron88 pisze:No problem. we're wating on track/car rules/spec.

I promise, this afternoon you'll have everything...

I start with picturing you a piece of the car... :jlaugh:
Załączniki
12620648315_df4609ae09_z.jpg
Can you spot the Car? :)
12620648315_df4609ae09_z.jpg (61.82 KiB) Przejrzano 1929 razy
GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 26 lut 2014, 12:03

Hope you like our choice... :)

Date: Thursday 13 March 2014
Open Lobby: 20.30
Start Qualifying: 20.55 (20 minutes)
Start Race: 21.15

Circuit: Spa Francorchamps Time & Weather Variable
Time Progression: 24 (for having a real 24h of SPA)
Time Start In-Game: 05:00
Wheater Casuality: 0%
Umidity on Track: 0%
Laps: 24

Adherence out of track: Real
Damage: Real
Consumption: Normal
Penality: High (just in qualifying)
Handicap: Off
Slipstream: Real (less than "weak")
Driving Aid: Everything off except ABS max 1
Elaboration: Forbidden
Oil Change: To be done
Brakes: Free to be changed as you prefer

Car: BMW M3 GT2 Base Model '11 (to unlock this in your Concessionaire, just have a Race in Arcade Mode using the BMW M3 GT free to drive on "Suggested Auto" )
Price: 300.000Cr.
Power: 500CV (limited in lobby)
Weight: 1.245kg
Tyres: Sport Soft
Color for GTClub: Light Blue like Italian "Azzurri" soccer team;

GTClub Team:

1 - GTClub_SHfun
2 - GTClub_fabrirock
3 - GTClub_XDado
4 - GTClub_OoD3D3oO
5 - GTClub_ciccioRS
6 - GTClub_paolo
7 - GTClub_Circo (maybe: 60% yes 40% no)
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 26 lut 2014, 15:49

:D I'm glad for two things.First that You Change colour to Azzurri (I always used this strip colour when playing PES).Second that you leave Gorgio_57 on bench :D.You know why-I dont like ass whooped too hard and this youngster do this all the time :)
Volenti non fit iniuria

GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 26 lut 2014, 16:17

Giorgio has changed interest on gaming, we don't see him online since that race Gawron! ;)

About tyres, we have to test if 24 laps is enough for just one set of tyres. As you remember, we wanted to avoid Pit Stops... So, tonight we will test, and after that you will know... :)
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 26 lut 2014, 19:40

Iv'e seen him a lot xD.
Volenti non fit iniuria

oldboy1957
Moderator

Postautor: oldboy1957 » 26 lut 2014, 20:47

GTClub_Mamilo pisze:GTClub Team:

1 - GTClub_SHfun
2 - GTClub_fabrirock
3 - GTClub_XDado
4 - GTClub_OoD3D3oO
5 - GTClub_ciccioRS
6 - GTClub_paolo
7 - GTClub_Circo (maybe: 60% yes 40% no)

Where are You my love ??? :jcry:
GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 27 lut 2014, 9:29

I'm sorry Gawron, but in this race you will be free to drive without troubles, I guess! :D

I'm VERY sorry my love, but I moved in new house 2 months ago with my wife and we don't have Internet line (neither telephone line at the moment). This race I absolutely can't partecipate... :(

One thing: our tests say that it's possibile to NOT have pit stop with "Normal" consumption, but you will finish race with tyres at level 2/10.
Is it ok for you to have 1 single pit stop, not obligatory, but possible?
sebRem

Postautor: sebRem » 28 lut 2014, 17:14

Correct me if im wrong. In tyre and fuel usage ther is normal, fast and very fast usage right? Isnt there any slow usage? ;)
Or maybe we can race without usage - what do you think?

Mamilo zgadza się aby wyścig odbył się 13 marca. Możliwe jest przejechanie całego dystansu wyścigu bez pitu. To kiedy jakiś trening robimy? Dalej czwartek jest dniem "wolnym" od różnych serii wyścigowych na naszym forum? Bo ja teraz tego nawet nie wiem. :)
Gawron88
Moderator

Postautor: Gawron88 » 28 lut 2014, 17:52

Tak jest wolnym,jednak na trening preferuje srody bo w czwartki nie moge siedziec do pozna.

Co do zyzycia,normalne jest dobre.Problem tylko,ze z bledem pit stopu raczej sie nie oplaci zjechac do pitu po opony.
Troche trenowalem z 10 okrazen czy 15 i juz po 5-ciu opony sa sporo zuzyte i auto tanczy na torze.Nie wiem co to bedzie za jazda na 20 okrazeniu,ale pewnie da sie jakos to wytrenowac.

Mamilo in my opinion if U want 1 pit stop it should be obligatory or not any pit stop at all.This tires are wearing quicker than racing hard :D
Volenti non fit iniuria

GTClub_Mamilo

Postautor: GTClub_Mamilo » 03 mar 2014, 16:00

Yes sebRem, there is "Normal - Fast - Very Fast".

Ok Gawron, let's keep soft sport tyres with free use of pit stop.

Wróć do „ARCHIWUM - GTPL - WYŚCIGI - RACING”